Vemte do ruky metr

Žena měřící pas

Ilustrační snímek | práva: Ron Mahon

Často se ve své poradně setkávám s ženami, které ke mně přivádí touha zhubnout více či méně kilogramů. Ačkoliv číslo na váze nevypovídá nic o vzhledu postavy, uložení tukové tkáně nebo zdravotních rizicích, jsou na něj velmi fixované. Při hubnutí se pak pravidelně váží, a pokud pokles váhy nedosahuje takové rychlosti, jakou si představovaly, bývají zklamané a ztrácí motivaci se sebou něco dělat.

Hodnocení hubnoucích úspěchů prostřednictvím hmotnosti těla má velké úskalí. Může se jednoduše stát, že i když se číslo na váze nezmění, žena zhubne i o jednu konfekční velikost. Vysvětlení je jednoduché – svaly váží více než tuk. Při správném jídelníčku doplněném o vhodnou pohybovou aktivitu dochází k úbytků tukové hmoty, zatímco množství svalů narůstá. Větší množství svalů pak zvyšuje energetickou spotřebu těla a přispívá tak pozitivně k dalšímu hubnutí.

Stejně jako při hubnutí je i při diagnostice nadváhy nebo obezity vhodnější používat jiné nástroje než je hmotnost těla, příp. Body Mass Index. Jedná se např. o měření obvodu pasu nebo Waist Hip Ratio (poměr pasu a boků). Měření se provádí na bocích v místě nejdelšího obvodu a kolem pasu v polovině délky mezi trny kosti kyčelní a spodními žebry.

Takže, milé dámy, vemte do ruky metr a měřte! 🙂
Vaše NT Lucie

Obvod pasu:

ženy muži
normální hodnoty do 80 cm do 84 cm
zvýšené hodnoty do 88 cm do 102 cm
vysoké hodnoty nad 88 cm nad 102 cm

Waist Hip Ratio:

ženy muži
normální hodnoty do 0,8 cm do 0,95 cm
vysoké hodnoty nad 0,8 cm nad 0,95 cm

Příklad:

Žena má obvod pasu 87 cm a obvod boků 101 cm. Waist Hip Ratio vychází 0,86. Jedná se o zvýšené hodnoty, které poukazují na kumulaci tuku v oblasti břicha a zvýšené riziko onemocnění spojených s nadváhou.

Další k tématu: